Już po raz szósty polscy farmaceuci, będą mieli możliwość pogłębiania specjalistycznej klinicznej wiedzy w hiszpańskich uniwersyteckich aptekach szpitalnych.
Uczymy się od najlepszych
Intensywny program szkoleniowy przygotowany wspólnie z hiszpańskimi farmaceutami szpitalnymi – specjalistami z zakresu farmacji szpitalnej i klinicznej, stanowi unikalną możliwość zapoznania się z zasadami realizacji zadań zawodowych m.in. z zakresu opieki farmaceutycznej na szpitalnym oddziale czy w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.
Farmacja szpitalna i kliniczna to przyszłość naszego zawodu
–Miesięczne staże szkoleniowe w uniwersyteckich szpitalach prowadzone pod nadzorem wybitnych hiszpańskich specjalistów farmacji szpitalnej i klinicznej, już od 6 lat, umożliwiają farmaceutom zdobycie praktycznej wiedzy w obszarach, które w polskich realiach ochrony zdrowia wymagają reorganizacji, a nawet radykalnej zmiany. Mowa przede wszystkim o aktywnym włączeniu farmaceutów w pracę szpitalnych oddziałów, pełnym dostępie do dokumentacji medycznej pacjentów hospitalizowanych czy inwestycji w nowoczesny sprzęt poprawiający jakość świadczonych usług farmaceutycznych i bezpieczeństwo pacjentów. Po powrocie do Polski silna potrzeba zmian w obszarze farmacji szpitalnej i klinicznej jest jasno komunikowana przez uczestników, co ma na celu uświadomienie zarówno decydentom jak i współpracownikom, jakie oszczędności dla systemu ochrony zdrowia generują usługi farmacji klinicznej wsparte nowoczesnymi technologiami medycznymi – podkreśla zapraszając do udziału w rekrutacji Prezes NRA Elżbieta Piotrowska – Rutkowska.
Jak wskazuje Katarzyna Gancarz, inicjator i kierownik programu:
–Możliwość dołączenia do zespołu, prężnie działającej na rzecz pacjenta hospitalizowanego, apteki szpitalnej i stanie się jej integralną częścią, to unikatowa okazja do zdefiniowana własnych potrzeb i dookreślenia własnych preferencji i predyspozycji w zakresie przyszłych działań w obszarze farmacji szpitalnej i klinicznej. Jako przykład można wskazać tutaj sylwetkę uczestniczki 5. edycji programu, mgr farm. Moniki Bandurowskiej, która w artykule „Bez innowacji nie ma transformacji. Realny obraz farmacji szpitalnej w Hiszpanii” zwraca uwagę na rolę farmaceuty szpitalnego/klinicznego w procesie oceny skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii pacjentów poprzez prowadzenie terapii monitorowanej stężeniem leku (ang. Therapeutic Drug Monitoring, TDM). TDM z powodzeniem działa w Szpitalu Uniwersyteckim w Elche. Dzięki udziałowi w programie, w najbliższym czasie, farmaceutka rozpoczęła monitorowanie wankomycyny i walproinianu (leków o niskim indeksie terapeutycznym, a więc o wysokim ryzyku występowania działań niepożądanych) u pacjentów swojego szpitala.
Program dopasowany do potrzeb
Opinie uczestników poprzednich edycji programu, nie pozostawiają wątpliwości, że staż stanowi unikalny rodzaj szkolenia zawodowego, dopasowany do potrzeb farmaceutów.
– Dla mnie ten staż to była ogromna szansa i przygoda. Pozwolił mi zobaczyć w praktyce coś, o czym uczyłam się tylko w teorii podczas specjalizacji z farmacji klinicznej. Mam nadzieję, że uda mi się choć część z tego co zobaczyłam i przeżyłam przenieść na grunt zawodowy tutaj w Polsce, jak chociażby opieka nad pacjentem ambulatoryjnym. Wiem, że jeszcze daleka droga przed nami, zanim osiągniemy poziom opieki w Hiszpanii, ale im więcej osób zdecyduje się na taki staż, tym lepiej dla nas.
Ja osobiście polecam taki wyjazd, ponieważ to doświadczenie wiele mnie nauczyło i otworzyło oczy na pewne aspekty, nad którymi muszę jeszcze popracować – ocenia szkolenie mgr farm. Aleksandra Mikołajczyk, uczestniczka 4. edycji programu.
Zasady rekrutacji 2022
Aby wziąć udział w rekrutacji, należy zapoznać się z regulaminem, kryteriami kwalifikacyjnymi i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej: https://www.nia.org.pl/staze-dla-farmaceutow/