Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej we Wrocławiu; posiadane specjalizacje: I stopnia z zakresu farmakodynamiki (1983), II stopnia z zakresu farmacji klinicznej (jako jeden z pierwszych specjalistów z farmacji klinicznej w Polsce) (1987). Pełnione funkcje: kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prodziekan ds. nauki Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej UM we Wrocławiu (2008-2016), konsultant krajowy ds. farmacji klinicznej, wcześniej wojewódzki ds. farmakologii klinicznej dla Województwa Dolnośląskiego (2002-2020), przewodnicząca: Komisji Farmakologii i Farmacji Klinicznej oraz Terapii w Komitecie Terapii i Nauk o Leku PAN, Grupy eksperckiej Farmakoterapeutycznej Komisji Farmakopei, Wrocławskiego Oddziału Towarzystwa Terapii Monitorowanej, członek: Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Zespołu ekspertów ds. opracowania programów kursów w kształceniu ciągłym farmaceutów, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Europejskiego Towarzystwa Farmacji Onkologicznej. Ponadto członek i współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Onkologicznych. Członek komitetu redakcyjnego czasopism Farmacja Współczesna, Farmacja Polska oraz Rady Naukowej Wydawnictwa MedPharm, redaktor tematyczny czasopisma Advances in Clinical and Experimental Medicine. Organizator i współorganizator licznych konferencji, zjazdów i kongresów naukowych. Przedmiotem Jej działalności naukowej są badania farmakologiczno-kliniczne związane z problemem indywidualizacji i optymalizacji farmakoterapii, dotyczące zwłaszcza: monitorowania niepożądanych działań leków, w tym interakcji, patofarmakokinetyki, farmakogenetyki, terapii monitorowanej stężeniami leków w organizmie.
Mistrz: prof. dr hab. Krystyna Orzechowska-Juzwenko.
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Odbywała staże z zakresu farmacji klinicznej w Słowenii, Francji i Irlandii Północnej. Łącznie z odbywaniem stażu zawodowego współpracowała na oddziale z lekarzami Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Organizatorka dwóch edycji konferencji poświęconych farmacji klinicznej "Farmaceuta na oddziale szpitalnym”. Jest w trakcie specjalizacji z farmacji klinicznej na Queen’s University Belfast. Obecnie jako farmaceuta pracuje na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym we Wrocławiu.
Od 2006 r kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Klinicznej i Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uczestnik licznych staży zagranicznych i pobytów kontraktowych na uniwersytetach w Belgii i Francji pracując między innymi jako asystent w Laboratoire de Chimie Analytique et Toxicologie Faculté de Pharmacie Université de Montpellier I, czy na stanowisku profesora w Laboratoire de Pharmacie Galenique, Pharmacie Clinique et Biopharmacie, Faculté de Pharmacie, Université de Rennes I. Promotor 58 prac magisterskich oraz 7 prac doktorskich z dziedziny famakokinetyki, farmakodynamiki i farmacji szpitalnej. Autor/współautor > 400 publikacji o sumarycznym IF – 150 oraz 8 podręczników akademickich. W latach 2005 – 2012 dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMP oraz prorektor ds studenckich w latach 2012 – 2019 i 2020 – 2024. Za działaność naukową, dydaktyczną i organizacyjną wyróżniany wielokrotnie indywidualnymi nagrodami Ministra Zdrowa, a także Rektora UMP. W roku 2019 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Wybrane aktywnosci organizacyjne :
Asystent w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Czynny zawodowo farmaceuta i tłumacz tekstów medycznych z języka niemieckiego. Współtwórca i koordynator pierwszego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu interdyscyplinarnego fakultetu Współpraca lekarza i farmaceuty w zapobieganiu błędom lekowym. Nowoczesny zespół terapeutyczny w praktyce klinicznej, dla studentów medycyny i farmacji. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniem wpływu polimorfizmów genowych na skuteczność i bezpieczeństwo farmakoterapii.
Doktorant na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM (Katedra Farmakodynamiki – Zakład Wstępnych Badań Farmakologicznych. W trakcie specjalizacji z zakresu farmacji klinicznej na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z uporem stara się zamieniać marzenia o farmacji klinicznej w rzeczywistość, zajmując się interakcjami lekowymi i zjawiskiem polipragmazji na oddziałach szpitalnych Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Interesuje się nowymi rozwiązaniami IT, które mogłyby przyczynić się do optymalizacji farmakoterapii pacjentów, nie tylko hospitalizowanych.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego i Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1992r., stopień doktora habilitowanego w roku 2000, tytuł profesora w 2011r. Jest konsultantem wojewódzkim (Wielkopolska) w dziedzinie farmakologii klinicznej. Jest członkiem towarzystw naukowych, opiekunem staży podyplomowych i specjalizacyjnych dla farmaceutów i lekarzy, promotorem prac doktorskich. Jest autorem oraz recenzentem licznych prac naukowych z dziedziny farmakologii ogólnej i klinicznej.
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Specjalista farmacji aptecznej, klinicznej i szpitalnej. Certyfikat PSFO/ESOP MasterClass in Oncology Pharmacy (basic i intermediate). Ukończyła Studia podyplomowe w zakresie - Zarządzanie i marketing w służbie zdrowia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz szkolenia krajowe w zakresie - Zarządzanie opieką zdrowotną dla kadry kierowniczej średniego szczebla na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Wieloletni Kierownik Apteki Szpitalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (USK). Organizator jednej z pierwszych w Polsce Pracowni Unit Dose, organizator pierwszej na Dolnym Śląsku Pracowni Leku Cytotoksycznego. Obecnie Kierownik Zespołu Farmacji Klinicznej USK oraz asystent w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Organizator wielu akcji edukacyjnych na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego skierowanych do pacjentów, m.in.: Życie przed i po udarze, Światowego Dnia Walki z Rakiem, Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Światowego Dnia Chorego, Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, podczas których przeprowadzane są przeglądy lekowe dla pacjentów, udzielane są konsultacje w zakresie prawidłowego przyjmowania leków, zgłaszane są niepożądane działania produktów leczniczych. Konsultant wojewódzki dla województwa dolnośląskiego z zakresu farmacji szpitalnej. Aktywny działacz samorządu aptekarskiego, członek Prezydium i Rady Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. Członek: Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Stowarzyszenia Farmaceutów Szpitalnych, Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Onkologicznych, European Society of Oncology Pharmacy, European CanCer Organisation. Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie farmacji aptecznej, farmacji klinicznej i farmacji szpitalnej. Członek Zespołu ekspertów do przygotowania programów specjalizacyjnych w dziedzinach farmacji klinicznej (2011) i szpitalnej (2018),Członek Zespołu ekspertów ds. akredytacji jednostek ubiegających się o prowadzenie specjalizacji w dziedzinie farmacji szpitalnej, Członek Zespołu ekspertów ds. opracowania programów kursów w kształceniu ciągłym farmaceutów.
Odznaczenia i wyróżnienia:
Od 1998 r. pracownik Katedry i Zakładu Farmacji Klinicznej i Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP), aktualnie na etacie adiunkta ze stopniem doktora habilitowanego. W 2001r. - specjalizacja I. stopnia z farmakologii, a w roku 2004 prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Działalność naukowa dotyczy przede wszystkim badań interakcji nowych leków stosowanych w terapii celowanej chorób nowotworowych m.in. inhibitorów kinaz tyrozynowych, ponadto aspektów chronofarmakokinetyki, penetracji leków przeciwnowotworowych przez barierę krew-mózg i krew-oko, wpływu chorób na losy leku w ustroju, szczególnie u chorych z otyłością, cukrzycą, mukowiscydozą, zapaleniem trzustki, w stanie krytycznym, po resekcji żołądka, po zabiegu usunięcia nerki. Badania realizowane we współpracy z licznymi jednostkami klinicznymi. Doświadczenie w badaniach równoważności biologicznej, dostępności farmaceutycznej leków z kremów i maści oraz stabilności leków. Efektem pracy naukowej jest autorstwo lub współautorstwo w ponad 200 publikacjach o wskaźniku IF ponad 70. Ponadto promotor prac magisterskich i doktorskich, autor licznych recenzji artykułów naukowych dla polskich i zagranicznych czasopism. Za działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną – kilkukrotne wyróżnienie nagrodami Rektora UMP. Dodatkowe nagrody: tytuł honorowy: Amicus Studentium (2016), odznaczenie Prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi (2019).
Wybrane aktywności organizacyjne:
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studiów podyplomowych w zakresie farmacji klinicznej na University College London. Posiada ośmioletnie doświadczenie w obszarze farmacji klinicznej zdobyte w Wielkiej Brytanii. Obecnie pracuje jako farmaceuta kliniczny w Wielospecjalistycznym Szpitalu Medicover w Warszawie i jest pracownikiem dydaktycznym Katedry Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaangażowana w działalność Europejskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Szpitalnych.