Ruszyła 5. edycja programu staży zawodowych dla farmaceutów w Hiszpanii


Autor: Opublikowano: 6 grudnia, 2021, 21:37

Już po raz piąty polscy farmaceuci, będą mieli możliwość pogłębiania specjalistycznej klinicznej wiedzy w hiszpańskich uniwersyteckich aptekach szpitalnych. W ramach kontynuacji międzynarodowej współpracy Naczelnej Izby Aptekarskiej  i  Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria, na wiosnę czterech  farmaceutów szpitalnych i klinicznych odbędzie miesięczne, praktyczne szkolenia w szpitalach uniwersyteckich na Majorce i w Elche.

Uczymy się od najlepszych

Intensywny program szkoleniowy przygotowany wspólnie z hiszpańskimi farmaceutami szpitalnymi – specjalistami z zakresu farmacji szpitalnej i klinicznej,  stanowi unikalną możliwość zapoznania się z zasadami realizacji zadań zawodowych m.in. z zakresu opieki farmaceutycznej na szpitalnym oddziale czy w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Farmacja szpitalna i kliniczna to przyszłość naszego zawodu

W obliczu tak dynamicznie toczących się w Polsce zmian legislacyjnych, w tym wejścia w życie 16 kwietnia br. ustawy o zawodzie farmaceuty, która zdefiniowała opiekę farmaceutyczną jako świadczenie zdrowotne i jednoznacznie określiła rolę farmaceuty szpitalnego i klinicznego w systemie ochrony zdrowia, zdobycie przez kolejną grupę farmaceutów praktycznej, klinicznej wiedzy, jest bez wątpienia bardzo cenne i niewątpliwie przyczyni się do dynamiczniejszego rozwoju tej dziedziny farmacji w naszym kraju podkreśla zapraszając do udziału w rekrutacji Prezes NRA Elżbieta Piotrowska – Rutkowska.

Jak wskazuje Katarzyna Gancarz, inicjator i kierownik programu:

W dobie trwającej pandemii COVID-19, braków kadry medycznej i stale niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia jeszcze nigdy nie była tak mocno uwypuklona. Biorąc pod uwagę liczne zmiany prawne dotyczące naszego sektora, poszerzanie uprawnień farmaceutów, które umożliwi aktywne wsparcie systemu, z pewnością będzie dotyczyć również obszaru lecznictwa zamkniętego (szpitale). Aby sprostać stawianym nam w przyszłości zadaniom niezbędne są praktyczna wiedza, dobre wzorce i motywacja do działania. Udział w programie zapewnia możliwość spojrzenia na pracę farmaceuty szpitalnego i klinicznego z dużo szerszej perspektywy, która uwzględnia szczegółowy zakres wykonywanych obowiązków i określa ramy dla pracy farmaceuty w szpitalu.

Program dopasowany do potrzeb

Opinie uczestników poprzednich edycji programu, nie pozostawiają wątpliwości, że staż stanowi unikalny rodzaj szkolenia zawodowego, dopasowany do potrzeb farmaceutów.

Dla mnie ten staż to była ogromna szansa i przygoda. Pozwolił mi zobaczyć w praktyce coś, o czym uczyłam się tylko w teorii podczas specjalizacji z farmacji klinicznej. Mam nadzieję, że uda mi się choć część z tego co zobaczyłam i przeżyłam przenieść na grunt zawodowy tutaj w Polsce, jak chociażby opieka nad pacjentem ambulatoryjnym. Wiem, że jeszcze daleka droga przed nami, zanim osiągniemy poziom opieki w Hiszpanii, ale im więcej osób zdecyduje się na taki staż, tym lepiej dla nas.

Ja osobiście polecam taki wyjazd, ponieważ to doświadczenie wiele mnie nauczyło i otworzyło oczy na pewne aspekty, nad którymi muszę jeszcze popracować – ocenia szkolenie mgr farm. Aleksandra Mikołajczyk, uczestniczka 4. edycji programu.

Zasady rekrutacji 2022

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy zapoznać się z regulaminem, kryteriami kwalifikacyjnymi i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej: www.nia.org.pl/staze-dla-farmaceutow/. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 stycznia.

Zakwalifikowani w pierwszym etapie farmaceuci, zostaną zaproszeni do rozmowy rekrutacyjnej. Wyniki rekrutacji poznamy 21 stycznia.