Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ukończyła specjalizację z farmacji klinicznej na Queen's University Belfast. Odbywała staże z zakresu farmacji klinicznej w Słowenii, Francji, Irlandii Północnej i Szwecji. Od 2017 roku pracuje jako farmaceuta kliniczny bezpośrednio na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Pełni również rolę asystenta Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz bierze udział w kształceniu podyplomowym w ramach specjalizacji farmacja kliniczna. Łączy naukę z praktyką poprzez realizację doktoratu z zakresu świadczenia usług farmacji klinicznej w polskim systemie ochrony zdrowia.
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej we Wrocławiu; posiadane specjalizacje: I stopnia z zakresu farmakodynamiki, II stopnia z zakresu farmacji klinicznej (jako jeden z pierwszych specjalistów z farmacji klinicznej w Polsce). Pełnione funkcje: kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, w tym Regionalnego Ośrodka Monitorowania Niepożądanych Działań Leków, konsultant krajowy ds. farmacji klinicznej, przewodnicząca: Komisji Farmakologii i Farmacji Klinicznej oraz Terapii w Komitecie Terapii i Nauk o Leku PAN oraz Grupy eksperckiej Farmakoterapeutycznej Komisji Farmakopei, prezes I kadencji a obecnie wiceprezes Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej. Członek Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu oraz wielu towarzystw naukowych, organizator zjazdów i konferencji naukowych. Przedmiotem Jej działalności naukowej są badania farmakologiczno-kliniczne związane z problemem indywidualizacji i optymalizacji farmakoterapii, dotyczące zwłaszcza: monitorowania niepożądanych działań leków, w tym interakcji, patofarmakokinetyki, farmakogenetyki, terapii monitorowanej stężeniami leków w organizmie.
Mistrz: prof. dr hab. Krystyna Orzechowska-Juzwenko.
Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk farmaceutycznych i specjalista farmacji klinicznej. Od kilku lat pracuje jako farmaceuta kliniczny w Oddziałach Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Obszary jego aktywności związane są z interakcjami lekowymi oraz optymalizacją leczenia przeciwbólowego. Koordynuje także pracą Zespołu Farmacji Klinicznej, którego praca skupia się na realizacji usług farmacji klinicznej w tym szpitalu. Równolegle stara się łączyć praktykę z nauką, dlatego pełni również funkcję asystenta w Katedrze Farmakologii Klinicznej, Zakładu Farmakologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Bierze także udział w kształceniu podyplomowym w ramach specjalizacji z farmacji klinicznej oraz farmacji szpitalnej. Autor i współautor wielu publikacji naukowych. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej.
Jako IP (Independent Prescriber) podejmowała decyzje kliniczne biorąc odpowiedzialność za diagnozę, przepisane leki, efektywność i bezpieczeństwo terapii w szpitalach zajmując się zdrowiem fizycznych oraz psychicznym. Anna jest jednym z pierwszych farmaceutów w północnej Anglii którzy podjęli pracę jako niezależny farmaceuta kliniczny przepisujący leki (IP) w serwisie 111 (pomoc pilna). Ma na swoim koncie tysiące przeprowadzonych usług opieki farmaceutycznej i klinicznej (przeglądy lekowe, nowy lek, recepta kontynuowana, wypis ze szpitala, antykoagulacja etc.) Anna pasjonuje się optymalizacją farmakoterapii opartą na Evidence Based Medicine (medycyna oparta na faktach). Przeprowadziła wiele szkoleń dla lekarzy i farmaceutów klinicznych w szczególności pokazując narzędzia optymalizacyjne (w przeglądach lekowych i depreskrypcji) i ich wykorzystanie na oddziałach. Rola kierownika klinicznego w przychodni przyszpitalnej dedykowanej pacjentom z wielolekowością umożliwiła jej restrukturyzację i implementację usług farmacji klinicznej w Anglii. W Polsce rozpoczęła pracę od szpitala Solec w Warszawie gdzie pomogła w tworzeniu wytycznych, procedur i algorytmów terapeutycznych, prowadziła szkolenia i wykłady dla lekarzy i farmaceutów. Następnie będąc na stanowisku Dyrektora Departamentu nadzoru w GIF współtworzyła zespół ministerialny ds. Wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej oraz pilotaż przeglądów lekowych. Obecnie dzieli sią swoją wiedzą wykładając na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz w social mediach FB Farmaceuta Przepisuje Leki. Jest pasjonatką swojego zawodu, promuje rozwój tej profesji, możliwość podejmowania nowych obowiązków jako usług farmaceutycznych oraz nowych modeli zdrowia publicznego angażujących farmaceutów klinicznych. W swojej pracy Anna zwraca szczególną uwagę na polepszenie jakości życia pacjenta, bezpieczeństwo i aspekty farmakoekonomiczne farmakoterapii.
Od 2007 r. pracownik Katedry i Zakładu Farmacji Klinicznej i Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP), obecnie na etacie adiunkta z habilitacją. Posiada specjalizację z farmacji klinicznej oraz jest kierownikiem specjalizacji szkolenia specjalizacyjnego z Farmacji Klinicznej. Przez okres czterech lat pracowała w aptece szpitalnej, w dziale leku gotowego oraz pracowni leku cytotoksycznego, Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Działalność naukowa dotyczy przede wszystkim badań stabilności leków przeciwnowotworowych oraz interakcji nowych leków stosowanych w terapii celowanej chorób nowotworowych (imatynibu, sunitynibu, lapatynibu, erlotynibu, sorafenibu, regorafenibu, olaparybu, trametynibu) z lekami przeciwbólowymi oraz stosowanymi w chorobach przewlekłych (nadciśnienie i cukrzyca). Badania realizuje we współpracy z licznymi jednostkami klinicznymi, w szczególności z oddziałami onkologicznymi. Promotor prac licencjackich, magisterskich i doktorskich, autor licznych recenzji artykułów naukowych dla polskich i zagranicznych czasopism. W latach 2018-2021 była członkiem a od 2022r przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego studenckiej konferencji naukowej Konkursu Prac Magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wyróżniona za działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną nagrodami Rektora UMP. Dodatkowe nagrody i wyróżnienia: za streszczenie i plakat “Evaluation of surface contamination with eight antineoplastic drugs in preparation and administration areas in Polish hospitals”, Best Reviewer Award przyznaną przez czasopismo Therapeutic Drug Monitoring, Zespołowa Naukowa Nagroda Ministra Zdrowia. Organizowała zajęcia o tematyce leków oraz warsztaty małego chemika dla przedszkoli przedstawiając autorskie prelekcje skierowane dla młodych uczniów. Kierowała projektem finału konkursu „Bezpiecznym być”, który został zorganizowany przez Komendę Straży Miejskiej Miasta Poznania dla uczniów ze szkół specjalnych. Od 2016 roku Sekretarz Rady Redakcyjnej czasopisma naukowego Farmacja Współczesna (Wydawnictwo Akademia Medycyny w Warszawie) w latach 2021-2022 roku redaktor gościnny wydania specjalnego czasopisma Pharmaceutics pt.: „The effect of gastrectomy on the drug activity” (Wydawnictwo MDPI). Od 2022 r. bierze czynny udział w realizacji projektu "E-materiały dla branży: opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, ochrony bezpieczeństwa osób i mienia" POWR.02.15.00-00-3051/20 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, przygotowując multimedialne i interaktywne e-materiały dla kształcenia medycznego. Pełni rolę autora treści merytorycznych dla technika farmacji, rolę koordynatora realizacji e-materiałów dla technika farmacji, oraz rolę osoby konsultującej propozycje zmian w wybranych standardach merytoryczno-dydaktycznych w zakresie tematyki dotyczącej ww. zawodu.
Od 1998 r. pracownik Katedry i Zakładu Farmacji Klinicznej i Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP), aktualnie na etacie profesora. W 2001r. - specjalizacja I. stopnia z farmakologii, a w roku 2004 prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Działalność naukowa dotyczy przede wszystkim badań interakcji nowych leków stosowanych w terapii celowanej chorób nowotworowych m.in. inhibitorów kinaz tyrozynowych, ponadto aspektów chronofarmakokinetyki, penetracji leków przeciwnowotworowych przez barierę krew-mózg i krew-oko, wpływu chorób na losy leku w ustroju, szczególnie u chorych z otyłością, cukrzycą, mukowiscydozą, zapaleniem trzustki, w stanie krytycznym, po resekcji żołądka, po zabiegu usunięcia nerki. Badania realizowane we współpracy z licznymi jednostkami klinicznymi. Doświadczenie w badaniach równoważności biologicznej, dostępności farmaceutycznej leków z kremów i maści oraz stabilności leków. Efektem pracy naukowej jest autorstwo lub współautorstwo w ponad 200 publikacjach o wskaźniku IF ponad 100. Ponadto promotor prac magisterskich i doktorskich, autor licznych recenzji artykułów naukowych dla polskich i zagranicznych czasopism. Za działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną – kilkukrotne wyróżnienie nagrodami Rektora UMP. Dodatkowe nagrody: tytuł honorowy: Amicus Studentium (2016), odznaczenie Prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi (2019), Zespołowa Naukowa Nagroda Ministra Zdrowia (2022).
Wybrane aktywnosci organizacyjne :
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalistka w dziedzinie farmacja kliniczna, szkolenie specjalizacyjne ukończyła na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Od początku pracy zawodowej związana z lecznictwem zamkniętym. Główne obszary zainteresowań: farmacja onkologiczna, polipragmazja i interakcje lekowe, terapia monitorowana stężeniem leku w organizmie. Pasjonatka wdrażania rozwiązań systemowych w zakresie bezpieczeństwa farmakoterapii i poprawy jakości w opiece nad pacjentem hospitalizowanym.
Farmaceuta, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej, w trakcie specjalizacji z farmacji klinicznej. Członek Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej. Wykładowca akademicki oraz pracownik naukowy w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym - Wydziale Farmaceutycznym oraz farmaceuta - praktyk. Autorka i współautorka wielu publikacji krajowych i ogólnokrajowych. Wiceprzewodniczący komisji bioetycznej oraz jej sekretarz.
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studiów podyplomowych w zakresie farmacji klinicznej na University College London. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy farmaceuty klinicznego w Wielkiej Brytanii, a także farmaceuty szpitalnego i klinicznego w Polsce. Obecnie pracuje w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.